piątek, 31 października 2014

DIY: Jesienne inspiracje. O liściach - niebanalnie!


     W tym roku pogoda wyjątkowo nas rozpieszcza - jest ciepło i niewiele pada. Dlatego wszystkie drzewa cieszą nas feerią barw, a wzdłuż chodników i parkowych alejek ściele się gruby, szeleszczący dywan z kolorowych liści...
Co roku mam ochotę wykorzystać te cuda natury i mam na to wiele pomysłów! Dzisiaj zaprezentuję Wam, jak w kilkanaście minut wykonać niebanalne i gustowne jesienne ozdoby z rzeczy, które najprawdopodobniej masz w domu, lub zdobędziesz, jak wyjdziesz za jego próg. Wykonanie ich nie zajmie Wam więcej niż kilkanaście minut!

I. DEKORACYJNY ŚWIECZNIK (Uwaga - służy wyłącznie do dekoracji)

Do wykonania tego dekoracyjnego świecznika potrzebujemy:

-  jedną grubą świecę (najlepiej stara, zżółknięta lub wypłowiała - taką lepiej przerobić, niż wyrzucić!)
- cienkie patyczki
- jeden niewielki liść
- "szary" sznurek
- nożyczki
- kawałek wyciętego surowego lnu, albo innej szorstkiej tkaniny


1. Na początku z lnu wycinamy okrąg i owijamy świecę, związując na dole podwójnie sznurkiem (z niewielkim luzem, by można było wsunąć patyczki). Odwijamy równomiernie brzegi.2. Pomiędzy len i sznurek wsuwamy patyczki. Surowy len zapobiegnie łatwemu przesuwaniu się patyczków, utrzyma je w miejscu. W miarę dodawania kolejnych można lekko luzować wiązanie sznurka - byle nie zbyt luźno, bo misterna robota zacznie się od początku ;)
3. Na koniec dowiązujemy liść i docinamy patyczki do - mniej więcej krawędzi świecznika.
Voila! II. OBRAZEK Z JESIENNYCH LIŚCI

Do wykonania tego prostego obrazka wystarczy:
- kawałek grubego kartonu (np A4),
- tej samej wielkości kawałek ociepliny (runo, kawałek kołdry, koca)
- surowy len lub inna tkanina o wyraźnym splocie
- kawałek szarego sznurka
- taśma dwustronna
- 4 różnokolorowe liście
- nożyczki
- kilka pinezek


1. Wycięty kawałek kołdry i karton układamy na materiale i docinamy na margines ok. 10cm dookoła


2. Zaginamy brzegi i przypinamy pinezkami w miejscach zgięć
3. Odwracamy nasz obrazek na drugą stronę i układamy nań dowolną kompozycję liści. Im więcej różnych kolorów liści tym obrazek jest ciekawszy.


4. Odcinamy kawałek przezroczystej taśmy dwustronnej i przyczepiamy w ten sposób liście (taśma powinna być odpowiednio mocno klejąca)


5. Na koniec obwiązujemy sznurek w celach wyłącznie wizualnych ;) Voila! Obrazek gotowy! Ponieważ jest bardzo lekki, wystarczy przyczepić go na plastelinę do powierzchni lub na dwustronną taśmę.I jak Wam się podobają nasze jesienne inspiracje? Proste, prawda? Co więcej, do ich zrobienia możemy zaangazować nawet maluchy :) Zabawa w dekorowanie domu jesiennymi atrybutami stanie się dla nas jeszcze przyjemniejsza, a dzieci zobaczą, jak piękna jest natura i jakimi cudami obdarza nas za darmo, zawsze bezinteresownie... Może nauczą się też, że warto o nią dbać i doceniać jej doskonałe w swojej prostocie - piękno!


3 komentarze: